Ranjan Mathai

Ranjan Mathai-MYRA

 

 

 

 

 

Mr.Ranjan Mathai joined the Indian Foreign Service in 1974. He served in Indian Missions in Vienna, Colombo, Washington, Tehran and Brussels (1976-1994).

In the Ministry of External Affairs of India, he held several key positions, including as Joint Secretary, heading the Division responsible for India’s relations with Bangladesh, Myanmar, Sri Lanka, and the Maldives. (1995-1998)

Mr.Mathai was Ambassador of India in Israel, Qatar, and France (1998- 2011)

He was Foreign Secretary of India for 2 years from August 2011 to July 2013. After his retirement he was appointed High Commissioner of India to the United Kingdom (Dec 2013- Dec 2015)

Mr.Mathai completed his education with an M.A in Political Science from the University of Poona (Pune) in 1974. He is an alumnus of the National Defence College in Delhi (27th Course, 1987).